Złoty medal za prototyp urządzenia, które powstało na Politechnice Koszalińskiej
Złoty medal za prototyp urządzenia, które powstało na Politechnice Koszalińskiej
Z satysfakcją informujemy, że prototyp urządzenia do odgławiania karpi, będący efektem pierwszego etapu projektu realizowanego w Politechnice Koszalińskiej, otrzymał zloty medal na targach: International Warsaw Invention Show 2020.
Rozwiązanie, które zostało nagrodzone podczas największego w Polsce międzynarodowego wydarzenia promującego wynalazczość i innowacje, powstało w ramach wspólnych prac Politechniki Koszalińskiej i Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni – PIB.
Prototyp urządzenia jest efektem realizacji pierwszego etapu projektu pn. „Technologia obróbki mechanicznej karpi w gospodarstwach akwakultury i w zakładach przetwórstwa ryb. Poradnik”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego (Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”).
Nagrodzony prototyp jest rozwinięciem koncepcji urządzenia do odgławiania cięciem okołoskrzelowym z wykorzystaniem noża koronowego. Jego innowacyjność opiera się na wprowadzeniu rozwiązania automatycznego (pionowego) podawania karpia bezpośrednio w strefę odgławiania. Takie rozwiązanie poprawia skuteczność realizowanej operacji technologicznej i ułatwia obróbkę. Jednak to, co najistotniejsze, wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowania. W zbliżającym się sezonie karpiowym prototyp będzie testowany w gospodarstwach rybackich i małych zakładach przetwórstwa.
- To wartościowe podsumowanie realizacji pierwszego etapu projektu. To też satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, szczególnie teraz, gdy tak niewiele dociera do nas pozytywnych sygnałów – podkreśla kierownik projektu dr hab. inż. Marek Jakubowski, prof. PK. - Przed nami kolejne etapy. Jestem przekonany, że ich realizacja również dostarczy powodów do zadowolenia.
Profesor przypomina, że poprzedni projekt, którego aktualnie realizowany jest kontynuacją, otrzymał nagrodę resortową ministra rolnictwa. - Dziękuję władzom naszej uczelni za udzielone dotychczas wsparcie. Szczególne podziękowania składam także wszystkim osobom z zespołu bezpośrednio zaangażowanego w realizację projektu – dodaje.